Zbiroh, Mucha, Epopej :)

28.06.2018

- .... Hernajz.... Hynais! Vojta! On má takové ty... figurielní ty... kompozice, že.

- To jistě znáte Salvatora Dalího!

- Já jsem je znala všechny osobně, pane architekte...

Posvátné ticho luxusní restaurace narušuje jen cinkání příboru o talíře a lahví o sklenky, doprovázené luznou hudbou houslí živé kapely. Stůl světáků už se hlučně raduje v pokročilém stádiu opilosti, když z Jiráskové vypadne: "Jak von vlastně ten Hynais došáhl nahoru na tu oponu?"

A bodrý, zkušený fasádník Sovák promptně podotkne: "No jak... na štaflích!"

Na tuhle scénu si kupodivu nikdy nevzpomenu v blízkosti Národního divadla. Zato vždycky, když myslím na Muchovu Epopej.

                             Je krásná. Je fakt krásná...                                                                                                 tyden.cz

Vatikán pravoslavných 1926                                                                       Hájení Sigetu proti Turkům 1914


O víkendu jsme se na cestě do Prahy zastavili na zámku Zbiroh. Mimo jiné mě samozřejmě zajímalo jak vypadal jeho ateliér, kde to všechno namaloval. ( a jestli teda na těch štaflích :) )

Mucha si pronajal byt a ateliér přímo na zbirožském zámku, který už tehdy  k pronájmům sloužíval. Bydlela a zpívala tu třeba i Emma Destinnová. Malování mu trvalo celých 18 let a narodila se tu i jeho dcera Jaroslava. Prostě kus života!

Okolí zámku nabízí krásné výhledy, pokoje už dávno samozřejmě nejsou původní, takže prohlídku jako na Hluboké nečekejte. Zbiroh byl vojenskou základnou. Za války v místní hluboké studně, kterou vojáci používali jako bezedný odpadkový koš, skončilo vše co se nehodilo. Zrekonstruovaný a přístupný je vlastně až v poslední době. Krajina je fakt super, restaurace výborná a zámek stojí za návštěvu i v případě, že nepůjdete na prohlídku, ale dáte si jen oběd nebo kafe. Možná, že hradní okruh by nabídl víc než ten zámecký, ale já chtěla vidět ten Muchův ateliér.

Tak tady je:)  ( prý, když se podíval na prosklený strop, věděl, že je TO ono).

                 Ze stránek zbiroh.com. Fotit se v prohlídkovém okruhu nesmí.  (ano, svatby included!)

Málem bych zapomněla: 

                                                                                                                                                  idnes.cz

                 ... tak prej na štaflích.jo  !!! 

Krásný zbytek týdne, a příště, dá - li wi-fi, tak bude příspěvek z Varů! ♥