GASK – pojďte si hrát!

Naprosto chápu, že spoustu lidí prostě nebaví chodit do galerií. Divné věci, sterilní prostředí, člověk tomu nerozumí, polovinu věcí by zvládl taky, druhá polovina mu přijde směšná nebo divná, do toho se má tvářit asi uvědoměle, a tak to celé provází rozpačité pocity typu “co tu sakra dělám”. “Ehm, nuda..”. Případně : “Aha. Zajímavý”. Když mi někdo na obraz řekne hm…zajímavý, tak mám vždycky pocit, že se někde stala chyba 😀

Chrám sv. Barboy v Kutné Hoře, vpravo přilehlá jezuitská kolej, sídlo GASK

Moderní umění bývá ještě o něco hůř stravitelné. A což teprv tímhle soustem krmit děti a vydržet to tam s nimi. Ale když jdete na Kinteru, kde děti nadšeně lezou po obrovské hromadě polystyrenu a podruhé jedete sem, do galerie moderního umění, GASK (Galerie Středočeského kraje) v Kutné Hoře a tam jsou dva dětské koutky, z čehož ten v prvním patře je obří, skládá se z několika místností plných pěnových kostek, prolézaček skládanek a zabírá celé jedno křídlo klášterní galerie, tak mi to přijde jako fakt hezký trend (a doufám, že to začíná být trend) jak si spojit galerii s (rodinnou) zábavou.

první patro, křídlo s dětským koutkem

Zkrátka – hlavní věc, kterou jsem tímhle článkem chtěla říct, je: Jestli se chystáte na výlet do Kutné Hory a máte s sebou děti, tak to směrem k chrámu sv. Barbory střihněte přes jezuitskou kolej, přiléhající k chrámu. Výstavy jsou v několika patrech, v přízemí je volně přístupný skvělý dětský koutek s bunkrem a kuchyňkou a v horním patře jsou dvě propojené místnosti plné pěnových stavebnic, nějakých barevných bloků na sestavování mozaiky a velké stěny v barvě Mondrianových obrazů, na kterou lze lézt a následně padat do měkkého. Za tuhle hernu už se sice vstupné platí, ale stojí to za to.

www.gask.cz

Nakonec se můžete zastavit na čaj a dort v Café Fatal a bočním vchodem pak vyjdete na most lemovaný sochami, mířící přímo ke sv. Barboře.

Výstavy byly taky fajn… hodně se mi líbila tahle plátna od Martina Velíška

Sedačka Ikea, olej na plátně, 2018

a taky tahle vtipná instalace Pavla Tichoně Nevědoucí nevědění. Pobavilo…

Dobrá rada nad zlato !!

L.

5 thoughts on “GASK – pojďte si hrát!

  1. GASK je boží. I když jsem z Kutné Hory, do GASKu jsem se dostala až se spolužáky z Brna a nemohla jsem pochopit, proč jsem tam ještě nebyla. Málokterá galerie mě tolik zaujala – tady byla jednotlivá díla naaranžovaná dohromady tak, že spolu mluvila napříč deseti- i staletími. Takže super tip. 🙂

    1. Já taky, přesně! Taková nenápadná a přitom tak super! Vůbec jsem o tomhle skvostu nevěděla:) A ty prostory, to jsem ani nepsala – prostě barokní prostory, ty klenuté stropy, nádhera!!! Liby N.

  2. Do Kutné Hory se chystám teď na jaře. Hrací koutek sice nevyužiji, ale samotný GASK je super tip, kam se nezapomenout jít podívat. Díky za něj.

  3. Děkuji za tip! Vypadá to opravdu fantasticky a díky tobě jsem se o tom dozvěděla. Vůbec jsem nevěděla, že něco takového je. Takže doufám, že se tam podívám. Kutná Hora je sama o sobě krásné město a tohle je super zpestření 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.