O pohádkovém králi a bavorském Versailles

Kvíz: Poznáte, která z těchto dvou fotografií je z Versailles a která z Herrenchiemsee?

Najdi 5 rozdílů…. ( chiemsee-chiemgau.info a travelportal.cz )

Bylo nebylo…

Žil, byl, král Ludwig II. Bavorský z rodu Wittelsbachů. Byl to romantik a měl peníze. Miloval pohádky, krásu všeho druhu a Richarda Wagnera. Prostý lid jej měl rád, zato rádcové se jej snažili v pudu sebezáchovy a záchrany ekonomické situaci říše zbavit svéprávnosti. Více než řešit státnické záležitosti ho totiž bavilo poslouchat opery, snít a stavět si svůj sen. Zbylo po něm několik zámků. Nejznámější z nich je Neuschwanstein, zámek “z puzzlí Ravensburger”. My se ale byli podívat na bavorský zámeček Herrenchiemsee, který byl zamýšlen coby kopie Versailles.

Ludwig II. je v Bavorsku turistický pojem. Když jsem kupovala čokoládky, byl vyobrazený na více kolekcích než Sissi. Mimochodem, Ludwig II. byl s jednou z mladších sester císařovny Sissi dvakrát zasnoubený. O ženu však nestál. Zato Herrenchiemsee mělo být zhmotněním jeho dalšího snu. Král Slunce mu byl vzorem a v Herrenchiemsee je mu věnován jeden celý pokoj. Sám Ludwig si začal říkat Král noci, což byl nejen symbolický protipól ke Králi Slunce, ale taky docela výstižné označení, neboť trpěl nespavostí a podnikal časté noční procházky a toulky.

Herrenchimsee nebylo dostavěno. Druhému Versailles chybí obě boční křídla a spousta pokojů. Ale ani s nimi by se velikosti pravého nevyrovnalo. Ludwig II. měl, přeci jen, o těch 200 let později omezenější prostředky než Ludvík XIV. Takže nápad, že byste si návštěvu Versailles odbyli v Bavorsku není na místě. Versailles se musí projít na vlastní nohy (doslova). Snad jen u toho zrcadlového sálu byste se možná spletli.Ten mimochodem při stavbě špatně naměřili a bavorský je tedy dokonce o pár metrů delší než ten ve Versailles !

Jenže… ve Versailles jdete, jdete, míjíte jeden sál za druhým a únavou už pomalu nevnímáte, kolik to celé muselo stát, po ušlých kilometrech ze zahrádky Marie Antoinetty zpátky do paláce už trošku začínáte chápat tu gilotinu… prostě Versailles.

A proč tedy jezdit do nedostavěné kopie čehosi? Právě kvůli tomu ! Je tam totiž ještě něco…

Už jste viděli zámek, jehož součástí je galerie v prostorách industry stylu obklopeného cihlovými zdmi nedokončených zámeckých pokojů? To je totiž současné využití těchto pečlivě udržovaných částí. Musím říct, že bez těch štuků, pozlacení a cingrlátek vypadá zámecká místnost z konce 19. století pragmaticky.

Ilustrační výcvak cihového prostoru pražského Vnitroblocku
vstupní atrium zámku Herrenchiemsee
Ludvík II. Bavorský

Ludwig spal na Herrenchiemsee jen jednou. Stavbu nedokončil. Došly peníze a prohlášení za nesvéprávného se nakonec zdařilo. Ubohý Ludwig byl odvezen na zámeček Berg, kde však zanedlouho za tragických a záhadných okolností zahynul.

Zůstaly po něm však zámky, které reprezentují lidskou touhu po naplnění romantických snů a touhy po životě jako v pohádce.

A to je konec pohádky.

………………………………………………………………….

P. S. : A co hádanka z úvodu, podle čeho jste tipovali? (Řešení: ve Versailles drží stojany svícnů figurální sošky, sál v Herrenchiemsee má stojany svícnů bez sošek. Taky se to dobře rozlišuje podle vzoru na parketách! Herrenchiemsee má rybinový vzor a ve Versailles jsou mozaikové čtverce)

Leave a Reply

Your email address will not be published.