Kam v září? LUSTR

Festival současné (nejen) české ilustrace 2019 (19. – 24. 9. 2019)

Článek o LUSTRU jsem měla v plánu už několik týdnů. Ale napsat blog tak brzy, aby čtenáři stihli ještě průběh akce, to jsem nestihla. Festival totiž trvá jen týden. Takže, přestože sama nemám moc ráda články o akcích, které už skončily (nalákají a pak mě mrzí, že na ni nemůžu ), udělám to teď taky, nedá se nic dělat. Berte to jako fajn tip na příští září!

Přehlídka se koná v kampusu Hybernská, což je příjemný starší vnitroblok kousek za rohem od divadla Hybernia.

Vstupenka na výstavu stojí cca 200,- . Ale můžete se online také registrovat na nejrůznější akce, přednášky a workshopy vedené (nejen) českými výtvarníky, což je skvělé a moc doporučuju, jsou zábavné a pro všechny věkové skupiny!

Samotná výstava probíhá ve dvou patrech starého činžáku. V další části se pak konají workshopy. Ve vnitrobloku najdete také různé stánky, pískoviště, příjemnou kavárnu s naprosto dokonalým mrkvovým dortem a ve výstavních prostorech i malé knihkupectví s výtvarně vymazlenými knížkami pro děti i dospělé, plakáty a dalšími předměty.

Během festivalu probíhá také divácké hlasování o nejoblíbenějšího vystavujícícho a to mě zajímalo, protože jsem taky hlasovala 🙂

Letos se umístili v divácké anketě:

První místo SULC KOLEKTIV, Vojta Kočí, Filip Tatýrek a Martina Chlebounová zaujali multimediální instalací, kterou se mi bohužel nepodařilo v rozumné formě zdokumentovat…

Druhou příčku obsadili Dana Ledl aka Myokard a Martin Poláček s ilustracemi pro pražské jaro (který byl i můj favorit 🙂 )

Martin Poláček, vizuál pro Pražské jaro
Dana Ledl

A třetí místo obsadila se svoji nápaditou instalací papírové džungle Anna Havelková

Anna Havelková

Dvě patra českých slovenských kreslířů….

V samostatném kampusu naproti jste pak mohli vidět i zahraniční tvůrce:

Výjimečné místo měly také tyhle překrásné ilustrace od čínského grafika a ilustrátora Ču Jing-čchuna, který tvoří s manželkou Čou Cung-wej oceňovanou dvojici.

Jejich autorská knih Hlemýždím tempem dokonce vyhrála soutěž o nejkrásnější knihu Číny… a pokud jsem správně pochopila, v češtině ji u nás vydalo nakladatelství Kosmas! (…Ježíšku, jsi tam..?)

2veverky.cz/knihkupectví kosmas

….takže už letos si můžete naplánovat akci na příští podzim! (jo a teď, teď začíná Designblock. Ale ten už nedám:) Mějte krásný zbytek týdne!

L.

P.S. …a potkala jsem Elišku Podzimkovou ♥

Leave a Reply

Your email address will not be published.