Vánoční DIY Bath bombs

Máme rádi šumivé koule do Vany. Máme také rádi, když se nám podaří vymyslet na naši oblíbenou každoroční akci s přáteli nějaký vkusný, neotravný a v ideálním případě i praktický dárek pro dvacet lidí a tucet dětí. Není to totiž jen tak.

O šumivých bombách (BATH BOMBS) a především jejich DIY výrobě jsem se dozvěděla letos v létě (zde tedy odpověď na otázku, kde jsem v prosinci vzala čerstvé plátky růží) a z výroby i výsledku jsem byla nadšená.

 

Na výrobu cca 3 koulí budete potřebovat :

4 polévkové lžíce jedlé sody a 2 polévkové lžíce kyseliny citronové + 2 díly vody a 1 díl esenciálního oleje

případně věci na ozdobu: nasušené růžové plátky, kusy levandule, mořská sůl, potravinářské barvy, třpytky, atd…), formičky (cokoli snadno vyjimatelného – dobré jsou plastové kelímky od dortíků, žužu, nebo i obal z plastových kinder JOY, silikonové formy atd.)

Ano, to je vše (někde se doporučuje přidat do sypké směsi sody a kyseliny citronové ještě bramborový škrob, ale mě nevhovoval, koule se mi drolily). Sodu a kyselinu citronovou promícháme metlou ve velké míse. V malé sklenici vytvoříme emulzi ze 2 dílů vody a 1 dílu vonného oleje, kterou budeme do směsi  po NEPATRNÝCH  troškách přidávat. Emulze stačí mít velmi málo, na jednu “porci” koulí (3ks) padne přibližně 1 čajová lžička, ne víc.

Potřebujete: kyselinu citronovou, jedlou sodu, vodu, vonný olej (fungoval i dětský, ale esenciální je lepší), žužu oko (oblíbený sortiment snad každé druhé vietnamské večerky v Praze), sklenici, lžičku, mísu a metlu na rychlé promíchání

Do mísy se zamíchanou kyselinou citronovou a sodou budeme opatrně přidávat rozmíchanou emulzi vody s olejem po co nejmenších kapkách to půjde. Někdy se doporučuje rosidlo, ale lze přidávat i po kapkách. Jakmile kapka dopadne na směs sody a kyseliny, okamžitě metlou vše promícháme, aby směs nezačala pěnit a šumět. Vmícháváme další kapku a možná ještě třetí, dokud směs nebude připomínat MÍRNĚ vlhký písek. (Tj. při stisku bude držet tvar, ale přitom se bude stále trochu drolit a nebude ulpívat na prstech – nenechte se zmást, směs, ačkoliv se bude zdát sušší, skutečně ztvrdne tak, že se koule po zaschnutí drolit nebudou). Na to stačí pár kapek, právě tak, abyste neměli slepené ruce.

Vzniklou směs ihned plníme do formiček. Mně se nejlépe osvědčily kulaté formičky z žužu očí, které prodávají vietnamci. Směs musíme do formiček pořádně uplácnout a upěchovat, přitisknout k sobě a silně stlačit, aby se obě poloviny dostatečně spojily. Koule zajistíme lepicí páskou nebo gumičkou, a necháme ztuhnout. V pokojové teplotě u topení jsou už cca za dvě hodinky připraveny k vyklopení.

Jedinou nevýhodou kulatých formiček může být to, že koule půjde po zaschnutí špatně vyndat. Chce to sílu a opravdu se nebát, časem získáte potřebný gryf. Snažší je samozřejmě použít k plnění jakékoli půlené formičky, ale mě se koule ze žužu líbily nejvíc…

Takže, pokud hledáte tip na DIY dárek na poslední chvíli a nechce se vám mezi davy do obchoďáků, zkuste koule!

A pro další DIY Vánoční vychytávky (a výlety, a památky, a umění a cestování!) mrkněte ke Katce na uneseni.cz , čímž taky moc děkuju za připomenutí tématu:)

Koule s modrým potravinářským barvivem a růžovou solí, dole bezbarvé s růžovými plátky

 

 

6 thoughts on “Vánoční DIY Bath bombs

  1. Miluju šumivé koule do vany, často si kupuju nebo dostávám od někoho koule z Lushe a je to super. 🙂 Líbí se mi, že si něco takového člověk může vyrobit i doma, možná někdy vyzkouším. Vypadá to hezky. 🙂

    I am Lenka

    1. Zkoušela jsem i se skořicí a nasušenou pomerančovou kúrou, a to ti je něco báječného! 🙂

  2. Super, že si funkčnosť prezentovala aj vo forme videa. To veľmi často nevýdam na blogoch 🙂

  3. Super nápad 🙂 Pořád na ně koukám, pořád si říkám, že to taky zkusím, a pořád ne a ne s k tomu dostat. Každopádně díky za nápad i návod, asi na to fakt někdy brzo vlítnu 🙂

  4. Tak to musím vyzkoušet 🙂 většinou se mi nechce za ty v obchodě utrácet, ale vyrobit si je zní jako zábava 😀

Comments are closed.