Ten, kdo nedumá

Trikolora k říjnovému výročí vzniku republiky.

Ještě než padne na všechny a na všechno adventní atmosféra (protože padne, to už je jisté), potřebuji se podělit o zjištění měsíce. Máte rádi Noc na Karlštejně? Já jo. Moc. Náš nejhezčí hrad. Naše nejhezčí písničky. Jana Brejchová, u které vždycky stačilo, že se ve filmu jen zjevila a zamrkala, perfektní gotický videoklip Lásko má, já stůňu, šaty s fluorescenčním šněrováním, kroucení klíčů, lámání mečů… co chtít víc?

 

Jenže teď jsem na instagramu četla to, co možná 90% lidí ví už dávno, ale já doteď ne a to jsem si myslela, že ten film znám skoro nazpaměť.

Že Zákaz vjezdu nebyl Zákaz hvězdu, jak jsem se s nástupem školní docházky dozvěděla, to je ok..to člověku tak nějak dojde.

Černo, ó Kybača taky ovečky nezatáča. To mi trvalo trošku déle, ale dobrý…

A dost dlouhou dobu jsem jako malá soucitně chápala, že ty děti, které u stánků na levnou krásu nemají nic než jen skleniček pár (prázdnejch, takže žádná limča) a pár tahů z trávy (tahat si z ruky vzájemně stébla kdo vytáhne nejkratší? hmm…)  se musí strašně nudit a tak mi dávalo naprosto logický smysl, že jim den uteče jak večerní zprávy a neuměj žít, a bouřej se a neposlouchaj.

Taky mě celé dětství provázela představa, kde v písni Když jsem šel do Michle jde Ivan Mládek (přestože to v písni vysvětleno je) po rozlehlém čtvercovém náměstí se dvěma bílými krychlemi na zádech. Normálka, ne?

A vlastně i v písničce fotbalového rozhodčí, kterou zpívá Ivan Mládek a jejím refrénu: “Malý vápno, velký vápno, já se ulítám – má to vůbec ňákou cenu často přemítám”…  samozřejmě v mojí představě běhal do obchodu pro velký a malý kýble s vápnem.

Ale teda, tetřevi Honzlovci… ti mě hodně mrzí 😀

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A co vy? Jaké byly vaše písničkové mýty?  A měli jste taky Honzlovce? Krásný zbytek dne!

 

2 thoughts on “Ten, kdo nedumá

  1. Fú … môj obľúbený mýtus bol že v pesničke od kapely Horkýže Slíže sa spieva “horíky maštaľ” a nie “horí ti maštaľ” .. sranda, že som proste akceptoval ako decko, že je to zrejme len text ktorému nerozumiem 😀

    1. 🙂 to je dobrý. Já jsem takhle dokonce zaměnila celý význam slova – v písníčce Šlitra a Suchého Po babičce klokočí, se zpívá …a nebo snad z protěží bílý šat, za jediný úsměv chci ti dát… Ale nevěděla jsem eště, že protěž je kytička. Znala jsem ale podobné slovo – otěž. Koňská. A tak jsem si představovala, že ty šaty jsou uděláné z otěží, prostě řemeny, pásky a tak:D

Leave a Reply

Your email address will not be published.